PTR016V0075-BK1
Manufacturer:
Eaton-Electronics Division
Part Number:
PTR016V0075-BK1
Category:
PTC Resettable Fuses
Description:
PTC RESET FUSE 16V 750MA RADIAL
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
750 mA
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
1.5 A
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
110 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
230 mOhms
Size / Dimension :
Thickness (Max) :
Time to Trip :
400 ms
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
16V