MF-SM150-2-006
Part Number:
MF-SM150-2-006
Description:
PTC RESET FUSE 15V 1.5A 2SMD
Current - Hold (Ih) (Max) :
1.5 A
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
3 A
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
60 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
250 mOhms
Size / Dimension :
0.344" L x 0.264" W (8.75mm x 6.71mm)
Thickness (Max) :
0.118" (3.00mm)
Time to Trip :
5 s
Voltage - Max :
15V