MF-SM125-2-006
Part Number:
MF-SM125-2-006
Description:
PTC RESET FUSE 15V 1.25A 2SMD
Current - Hold (Ih) (Max) :
1.25 A
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
2.5 A
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
70 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
250 mOhms
Size / Dimension :
0.287" L x 0.214" W (7.31mm x 5.44mm)
Thickness (Max) :
0.118" (3.00mm)
Time to Trip :
2 s
Voltage - Max :
15V