12VL175U
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
12VL175U
Category:
PTC Resettable Fuses
Description:
PTC RESET FUSE 12V 1.75A STRAP
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
1.75 A
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
4.2 A
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
User Defined
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Strap
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
17 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
62 mOhms
Size / Dimension :
0.866" L x 0.146" W (22.00mm x 3.70mm)
Thickness (Max) :
0.032" (0.80mm)
Time to Trip :
5 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
12V