16R700GF
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
16R700GF
Category:
PTC Resettable Fuses
Description:
PTC RESET FUSE 16V 7A RADIAL
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
7 A
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
11.9 A
Height - Seated (Max) :
0.776" (19.70mm)
Lead Spacing :
0.201" (5.10mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
7.7 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
20 mOhms
Size / Dimension :
0.441" L x 0.118" W (11.20mm x 3.00mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
3.5 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
16V