16R110BU
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
16R110BU
Category:
PTC Resettable Fuses
Description:
PTC RESET FUSE 16V 1.1A RADIAL
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
1.1 A
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
2.2 A
Height - Seated (Max) :
0.559" (14.20mm)
Lead Spacing :
0.201" (5.10mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
50 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
140 mOhms
Size / Dimension :
0.291" L x 0.118" W (7.40mm x 3.00mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
2.3 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
16V