24LT180SSU
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
24LT180SSU
Category:
PTC Resettable Fuses
Description:
PTC RESET FUSE 24V 1.8A STRAP
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
1.8 A
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
3.8 A
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
User Defined
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Strap
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
40 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
120 mOhms
Size / Dimension :
0.984" L x 0.199" W (25.00mm x 5.05mm)
Thickness (Max) :
0.039" (1.00mm)
Time to Trip :
2.9 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
24V