RLD60P040XFF
Part Number:
RLD60P040XFF
Description:
PTC RESET FUSE 60V 400MA RADIAL
Current - Hold (Ih) (Max) :
400 mA
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
800 mA
Height - Seated (Max) :
0.532" (13.50mm)
Lead Spacing :
0.201" (5.10mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
550 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
1.29 Ohms
Size / Dimension :
0.299" Dia x 0.122" T (7.60mm x 3.10mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
3.8 s
Voltage - Max :
60V