RLD30P500UFF
Part Number:
RLD30P500UFF
Description:
PTC RESET FUSE 30V 5A RADIAL
Current - Hold (Ih) (Max) :
5 A
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
10 A
Height - Seated (Max) :
0.980" (24.90mm)
Lead Spacing :
0.402" (10.20mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
10 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
50 mOhms
Size / Dimension :
0.551" L x 0.118" W (14.00mm x 3.00mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
14.5 s
Voltage - Max :
30V