SMD2920P200TSA/24
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
SMD2920P200TSA/24
Category:
PTC Resettable Fuses
Description:
PTC RESET FUSE 24V 2A 2920
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
2 A
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
4 A
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
2920 (7351 Metric), Concave
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
50 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
125 mOhms
Size / Dimension :
0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
Thickness (Max) :
0.039" (1.00mm)
Time to Trip :
5 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
24V