MF-USMD010-2
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
MF-USMD010-2
Category:
PTC Resettable Fuses
Description:
PTC RESET FUSE 30V 100MA 1210
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
100 mA
Current - Max :
10 A
Current - Trip (It) :
300 mA
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
800 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
15 Ohms
Size / Dimension :
0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm)
Thickness (Max) :
0.033" (0.85mm)
Time to Trip :
600 ms
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
30V