RLD30P800UF
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
RLD30P800UF
Category:
PTC Resettable Fuses
Description:
PTC RESET FUSE 30V 8A RADIAL
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
8 A
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
16 A
Height - Seated (Max) :
1.150" (29.20mm)
Lead Spacing :
0.402" (10.20mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
5 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
20 mOhms
Size / Dimension :
0.850" L x 0.118" W (21.60mm x 3.00mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
18.8 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
30V