RLD30P600UF
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
RLD30P600UF
Category:
PTC Resettable Fuses
Description:
PTC RESET FUSE 30V 6A RADIAL
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
6 A
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
12 A
Height - Seated (Max) :
0.980" (24.90mm)
Lead Spacing :
0.402" (10.20mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
5 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
40 mOhms
Size / Dimension :
0.650" L x 0.118" W (16.50mm x 3.00mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
16 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
30V