RLD30P300UF
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
RLD30P300UF
Category:
PTC Resettable Fuses
Description:
PTC RESET FUSE 30V 3A RADIAL
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
3 A
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
6 A
Height - Seated (Max) :
0.681" (17.30mm)
Lead Spacing :
0.201" (5.10mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
20 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
80 mOhms
Size / Dimension :
0.449" L x 0.118" W (11.40mm x 3.00mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
10.8 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
30V