TR250-145-RA-C-0.5
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
TR250-145-RA-C-0.5
Category:
PTC Resettable Fuses
Description:
PTC RESET FUSE 60V 145MA RADIAL
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
145 mA
Current - Max :
3 A
Current - Trip (It) :
Height - Seated (Max) :
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
Size / Dimension :
0.256" L x 0.181" W (6.50mm x 4.60mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
2.5 s
Type :
Voltage - Max :
60V