MPTR60V020
Manufacturer:
Meritek
Part Number:
MPTR60V020
Category:
PTC Resettable Fuses
Description:
PTC RESET FUSE 60V 0.2A RADIAL
Manufacturer :
Meritek
Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
200 mA
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
400 mA
Height - Seated (Max) :
0.500" (12.70mm)
Lead Spacing :
0.201" (5.10mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
1.83 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
4.4 Ohms
Size / Dimension :
0.291" Dia x 0.122" T (7.40mm x 3.10mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
2.2 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
60V