MPTS2016L150
Manufacturer:
Meritek
Part Number:
MPTS2016L150
Category:
PTC Resettable Fuses
Description:
PTC RESET FUSE 15V 1.5A 2016
Manufacturer :
Meritek
Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
1.5 A
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
3 A
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
2016 (5041 Metric), Concave
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
70 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
180 mOhms
Size / Dimension :
0.200" L x 0.160" W (5.08mm x 4.07mm)
Thickness (Max) :
0.026" (0.65mm)
Time to Trip :
800 ms
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
15V