MPTS2016L10033R
Part Number:
MPTS2016L10033R
Description:
PTC RESET FUSE 33V 1.1A 2016
Current - Hold (Ih) (Max) :
1.1 A
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
2.2 A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
2016 (5041 Metric), Concave
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
100 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
400 mOhms
Size / Dimension :
0.200" L x 0.160" W (5.08mm x 4.07mm)
Thickness (Max) :
0.028" (0.70mm)
Time to Trip :
500 ms
Voltage - Max :
33V