MPTS1210L11016
Part Number:
MPTS1210L11016
Description:
PTC RESET FUSE 16V 1.1A 1210
Current - Hold (Ih) (Max) :
1.1 A
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
2.2 A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
60 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
210 mOhms
Size / Dimension :
0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm)
Thickness (Max) :
0.039" (1.00mm)
Time to Trip :
300 ms
Voltage - Max :
16V