MPTS2920L100R
Manufacturer:
Meritek
Part Number:
MPTS2920L100R
Category:
PTC Resettable Fuses
Description:
PTC RESET FUSE 33V 1.1A 2920
Manufacturer :
Meritek
Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
1.1 A
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
2.2 A
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
2920 (7351 Metric), Concave
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
90 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
410 mOhms
Size / Dimension :
0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
Thickness (Max) :
0.039" (1.00mm)
Time to Trip :
500 ms
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
33V