MPTS0805L075
Part Number:
MPTS0805L075
Description:
PTC RESET FUSE 6V 0.75A 0805
Current - Hold (Ih) (Max) :
750 mA
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
1.5 A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
90 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
350 mOhms
Size / Dimension :
0.087" L x 0.053" W (2.20mm x 1.35mm)
Thickness (Max) :
0.049" (1.25mm)
Time to Trip :
200 ms
Voltage - Max :
6V