PTR030V0700-TR1
Part Number:
PTR030V0700-TR1
Description:
PTC RESET FUSE 30V 7A RADIAL
Current - Hold (Ih) (Max) :
7 A
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
14 A
Height - Seated (Max) :
1.228" (31.20mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
5 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
30 mOhms
Size / Dimension :
0.752" L x 0.118" W (19.10mm x 3.00mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
17.5 s
Voltage - Max :
30V