MF-R1100-AP-14
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
MF-R1100-AP-14
Category:
PTC Resettable Fuses
Description:
PTC RESETTABLE 1.1A 16V RADIAL L
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
11 A
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
22 A
Height - Seated (Max) :
1.295" (32.90mm)
Lead Spacing :
0.402" (10.20mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
3 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
14 mOhms
Size / Dimension :
0.953" L x 0.118" W (24.20mm x 3.00mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
20 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
16V