BK600-150-SY
Manufacturer:
YAGEO
Part Number:
BK600-150-SY
Category:
PTC Resettable Fuses
Description:
PPTC,SQUARE 15MM, 600V 0.15A
Manufacturer :
YAGEO
Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
150 mA
Current - Max :
3 A
Current - Trip (It) :
300 mA
Height - Seated (Max) :
0.709" (18.00mm)
Lead Spacing :
0.201" (5.10mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
5 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
15 Ohms
Size / Dimension :
0.591" L x 0.256" W (15.00mm x 6.50mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
6 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
500V