MF-RX300/72-AP-14
Part Number:
MF-RX300/72-AP-14
Description:
PTC RESET FUSE 72V 3A RADIAL
Current - Hold (Ih) (Max) :
3 A
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
6 A
Height - Seated (Max) :
0.834" (21.18mm)
Lead Spacing :
0.201" (5.10mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
40 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
100 mOhms
Size / Dimension :
0.814" L x 0.122" W (20.67mm x 3.10mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
19.8 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
72V