PTR060V0065-BK1
Part Number:
PTR060V0065-BK1
Description:
PTC RESET FUSE 60V 650MA RADIAL
Current - Hold (Ih) (Max) :
650 mA
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
1.3 A
Height - Seated (Max) :
0.571" (14.50mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
310 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
720 mOhms
Size / Dimension :
0.382" Dia x 0.118" T (9.70mm x 3.00mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
5.3 s
Voltage - Max :
60V