SMD2016B100TF/33
Manufacturer:
YAGEO
Part Number:
SMD2016B100TF/33
Category:
PTC Resettable Fuses
Description:
PPTC SMD 2016, 33V 1.1A, REEL 7"
Manufacturer :
YAGEO
Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
1.1 A
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
2.2 A
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
2016 (5041 Metric), Concave
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
60 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
400 mOhms
Size / Dimension :
0.200" L x 0.160" W (5.08mm x 4.07mm)
Thickness (Max) :
0.049" (1.25mm)
Time to Trip :
500 ms
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
33V