MF-PSML075/12-2
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
MF-PSML075/12-2
Category:
PTC Resettable Fuses
Description:
PTC RESET FUSE 12V 750MA 0805
In Stock:
770
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
750 mA
Current - Max :
50 A
Current - Trip (It) :
1.5 A
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric), Concave
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
40 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
300 mOhms
Size / Dimension :
0.085" L x 0.053" W (2.15mm x 1.35mm)
Thickness (Max) :
0.028" (0.70mm)
Time to Trip :
200 ms
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
12V