2920L075/72MR
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
2920L075/72MR
Category:
PTC Resettable Fuses
Description:
2920L
In Stock:
850
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
750 mA
Current - Max :
10 A
Current - Trip (It) :
1.5 A
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
2920 (7351 Metric), Concave
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
240 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
950 mOhms
Size / Dimension :
0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
Thickness (Max) :
0.071" (1.80mm)
Time to Trip :
300 ms
Type :
Voltage - Max :
72V