2920L600/16MR-A
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
2920L600/16MR-A
Category:
PTC Resettable Fuses
Description:
PTC 16V POLYFUSE SMT 2920 6.0A
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
6 A
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
12 A
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
2920 (7351 Metric), Concave
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
4 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
20 mOhms
Size / Dimension :
0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
Thickness (Max) :
0.063" (1.60mm)
Time to Trip :
2 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
16V