RXEF185K
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
RXEF185K
Category:
PTC Resettable Fuses
Description:
PTC RESET FUSE 72V 1.85A RADIAL
In Stock:
756
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
1.85 A
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
3.7 A
Height - Seated (Max) :
0.906" (23.00mm)
Lead Spacing :
0.199" (5.05mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
80 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
190 mOhms
Size / Dimension :
0.660" Dia x 0.118" T (16.76mm x 3.00mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
12.6 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
72V