1206L110/12SLYR
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
1206L110/12SLYR
Category:
PTC Resettable Fuses
Description:
PTC RESET FUSE 12V 1.1A 1206
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
1.1 A
Current - Max :
50 A
Current - Trip (It) :
2.2 A
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric), Concave
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
15 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
130 mOhms
Size / Dimension :
0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Thickness (Max) :
0.033" (0.85mm)
Time to Trip :
300 ms
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
12V