1210L010/90WR
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
1210L010/90WR
Category:
PTC Resettable Fuses
Description:
1210L
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
100 mA
Current - Max :
10 A
Current - Trip (It) :
250 mA
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
1210 (3225 Metric), Concave
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
1.5 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
15 Ohms
Size / Dimension :
0.127" L x 0.101" W (3.22mm x 2.58mm)
Thickness (Max) :
0.049" (1.25mm)
Time to Trip :
300 ms
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
90V