MF-RX025/72-2
Part Number:
MF-RX025/72-2
Description:
PTC RESET FUSE 72V 250MA RADIAL
Current - Hold (Ih) (Max) :
250 mA
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
500 mA
Height - Seated (Max) :
0.500" (12.70mm)
Lead Spacing :
0.201" (5.10mm)
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Size / Dimension :
0.291" Dia x 0.122" W (7.40mm x 3.10mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
2.5 s
Type :
Voltage - Max :
72V