PTSA181260V010
Manufacturer:
Eaton-Electronics Division
Part Number:
PTSA181260V010
Category:
PTC Resettable Fuses
Description:
PTC RESET FUSE 100MA 60V 1812
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
100 mA
Current - Max :
10 A
Current - Trip (It) :
300 mA
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
1812 (4532 Metric), Concave
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
700 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
15 Ohms
Size / Dimension :
0.178" L x 0.126" W (4.53mm x 3.20mm)
Thickness (Max) :
0.039" (1.00mm)
Time to Trip :
150 ms
Type :
Voltage - Max :
60V