SMD1206B150TFT
Manufacturer:
YAGEO
Part Number:
SMD1206B150TFT
Category:
PTC Resettable Fuses
Description:
POLYMERIC PTC RESETTABLE FUSE SU
Manufacturer :
YAGEO
Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
1.5 A
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
3 A
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric), Concave
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
30 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
120 mOhms
Size / Dimension :
0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Thickness (Max) :
0.063" (1.60mm)
Time to Trip :
300 ms
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
8V