MF-RX012/250-2-2
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
MF-RX012/250-2-2
Category:
PTC Resettable Fuses
Description:
PTC RESET FUSE 60V 120MA RADIAL
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
120 mA
Current - Max :
3 A
Current - Trip (It) :
Height - Seated (Max) :
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing :
0.201" (5.10mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
8 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
16 Ohms
Size / Dimension :
0.256" L x 0.181" W (6.50mm x 4.60mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
60V (250V Int)