SMD2920B185TF
Manufacturer:
YAGEO
Part Number:
SMD2920B185TF
Category:
PTC Resettable Fuses
Description:
POLYMERIC PTC RESETTABLE FUSE SU
Manufacturer :
YAGEO
Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
1.85 A
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
3.7 A
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
2920 (7351 Metric), Concave
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
30 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
150 mOhms
Size / Dimension :
0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
Thickness (Max) :
0.049" (1.25mm)
Time to Trip :
2.5 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
33V