SMDC075F-2
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
SMDC075F-2
Category:
PTC Resettable Fuses
Description:
PTC RESET FUSE 33V 750MA 2920
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
750 mA
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
1.5 A
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Package / Case :
2920 (7351 Metric), Concave
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
100 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
610 mOhms
Size / Dimension :
0.295" L x 0.201" W (7.50mm x 5.10mm)
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Time to Trip :
300 ms
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
33V