MF-NSHT020KX-2
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
MF-NSHT020KX-2
Category:
PTC Resettable Fuses
Description:
PTC RESET FUSE 30V 200MA 1206
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
200 mA
Current - Max :
20 A
Current - Trip (It) :
1 A
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric), Concave
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
600 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
5 Ohms
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Thickness (Max) :
0.033" (0.85mm)
Time to Trip :
100 ms
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
30V