0805L075WR
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
0805L075WR
Category:
PTC Resettable Fuses
Description:
PTC RESET FUSE 6V 750MA 0805
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
750 mA
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
1.5 A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric), Concave
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
90 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
350 mOhms
Size / Dimension :
0.083" L x 0.053" W (2.10mm x 1.35mm)
Thickness (Max) :
0.030" (0.75mm)
Time to Trip :
200 ms
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
6V