MRT100KP160CA
Part Number:
MRT100KP160CA
Description:
TVS Diode BP 160VRWM 315.0VC
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
318A
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
100000W (100kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
178.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
315V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
160V