MRT100KP60CA
Part Number:
MRT100KP60CA
Description:
TVS DIODE BP 60VRWM 118.0VC
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
848A
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
100000W (100kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
67V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
118V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
60V