MRT100KP350A
Part Number:
MRT100KP350A
Description:
TVS DIODE UP 350VRWM 690.0VC
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
145A
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
100000W (100kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
389V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
690V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
350V