MRT100KP240A
Part Number:
MRT100KP240A
Description:
TVS DIODE UP 240VRWM 460.0VC
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
221A
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
100000W (100kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
268.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
460V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
240V