MART100KP72CA
Part Number:
MART100KP72CA
Description:
TVS DIODE BP 72VRWM 136.8VC
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
708A
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
100000W (100kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
80.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
136.8V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
72V