15KP170A
Manufacturer:
MDE Semiconductor Inc.
Part Number:
15KP170A
Description:
TVS Diode UP 170VRWM 272.7VC
Manufacturer :
MDE Semiconductor Inc.
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
55.4A
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
P600, Axial
Power - Peak Pulse :
15000W (15kW)
Supplier Device Package :
P600
Voltage - Breakdown (Min) :
189.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
272.7V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
170V