MAP5KE160AE3
Part Number:
MAP5KE160AE3
Description:
TVS DIODE 160VWM 259VC DO204AL
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
1.9A
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
500W
Voltage - Breakdown (Min) :
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
259V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
160V