MXP5KE120AE3
Manufacturer:
Microsemi
Part Number:
MXP5KE120AE3
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS DIODE 120VWM 193VC DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Category :
TVS Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
2A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Power - Peak Pulse :
500W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
193V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
120V