MXP5KE150A
Part Number:
MXP5KE150A
Description:
TVS DIODE 150VWM 243VC DO204AL
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
2.1A
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
500W
Voltage - Breakdown (Min) :
167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
243V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
150V